Pompy ciepła, kolektory słoneczne

Wychodzą naprzeciw oczekiwaniom dzisiejszego Klienta, oferujemy Państwu montaż kolektorów słonecznych i pomp ciepła oraz ich serwis. Pomagamy w doborze odpowiednich roziwązań.

Kolektory słoneczne

Kolektory słoneczne to wysokosprawne urządzenia, które przetwarzają promieniowanie słoneczne na energię cieplną, a tą można spożytkować do ogrzanie wody użytkowej, pomieszczeń, czy nawet podgrzania wody w basenach. System kolektorów słonecznych znajdzie zastosowanie wszędzie tam, gdzie jest duże zużycie ciepłej wody, a więc: w domach jednorodzinnych, hotelach, pensjonatach, obiektach sportowych.
Prawidłowo zainstalowany system kolektorów słonecznych może obniżyć koszta podgrzania wody użytkowej o 90%, koszta ogrzewania pomieszczeń o 30-40%, a koszta ogrzewania wody w basenie nawet o 100%. Ogromną zaletą solarów jest to, że koszt ich zastosowania i eksploatacji zwraca się zazwyczaj po upływie kilku do kilkunastu lat. System ten jest bardzo wydajną i bezpieczną dla środowiska metodą pozyskiwania energii.

Pompy ciepła

Pompa ciepła jest to urządzenie, które zamienia na ciepło darmową energię pozyskaną z ziemi, wód gruntowych, złóż skalnych lub powietrza. Uzyskane ciepło może być wykorzystane do produkcji ciepłej wody użytkowej lub ogrzania domu, jak i dużych obiektów przemysłowych. Instalacja pompy ciepła nie emituje żadnych szkodliwych dla środowiska substancji, a jej praca opiera się wyłącznie na dostarczeniu energii do napędu sprężarki i pomp obiegowych. Pobrana przez pompę ciepła energia elektryczna powala na dostarczenie do budynku 4 razy więcej energii cieplnej, czyli z 1 kWh energii otrzymujemy 4 kWh. 75% energii jest odnawialnym, w pełni przyjaznym dla środowiska, a przede wszystkim darmowym źródłem ciepła.

Dzięki stosowanych przez nas wysokiej jakości, efektywnych i dopasowanych urządzeń, zaoszczędzą Państwo czas i pieniądze. Nasi doświadczeni pracownicy pomogą zarówno w doborze odpowiednich systemów solarnych oraz pomp ciepła, jak i zapewnią profesjonalny montaż ich serwis.

Zalety i wady kolektorów słonecznych

Odnawialne źródła energii to rozwiązanie przyszłości, które  zdobywa coraz szersze grono zwolenników również w Polsce. Na razie w Europie w dziedzinie wykorzystywania energii słonecznej, wiatrowej czy wodnej przodują takie państwa jak Szwecja, Niemcy, Austria, Holandia, Dania czy Szwajcaria, jednak również w naszym kraju można nabyć skuteczne i wydajne kolektory słoneczne renomowanych marek.

Promienie słoneczne mogą być wykorzystywane zarówno do produkcji energii elektrycznej, jak i do ogrzewania wody czy pomieszczeń. Technologia ta rozwija się dynamicznie od kilku dekad. Mimo, iż żyjemy w umiarkowanym klimacie, to warto zaznaczyć, że roczna gęstość promieniowania słonecznego w Polsce w zupełności wystarcza do zapewnienia optymalnej temperatury tak zimą, jak i latem. Kolektory słoneczne pozwalają obniżyć koszty podgrzewania wody również w basenach - z tego względu są chętnie wybieranym rozwiązaniem w pensjonatach czy hotelach. Oczywiście należy liczyć się z relatywnie wysokim kosztem zakupu i montażu takiego systemu, jednak należy zaznaczyć, iż ten wydatek zwraca się w perspektywie czasu z nawiązką.

Ekologiczny aspekt jest oczywiście nie do przecenienia, zwłaszcza w kontekście tego, jak wiele zanieczyszczeń emitowanych jest do atmosfery oraz jakie rozmiary przybrał obecnie efekt cieplarniany. Zaletą kolektorów słonecznych jest więc nie tylko możliwość poczynienia oszczędności - a ta jest znaczna, ponieważ system solarów pozwala na zredukowanie konieczności korzystania z innych źródeł energii aż do 70 proc. Im większe jest gospodarstwo domowe oraz budynek, tym większe będą oszczędności, ale to nie rozmiar posesji powinien być czynnikiem decydującym. Efektywność kolektorów słonecznych jest wysoka także w przypadku mniejszych domów jednorodzinnych. Tutaj jednak decyzję o zainstalowaniu często podejmuje się w oparciu o kosztorys. Eksperci z firmy ClimaCord mogą pomóc w wyborze optymalnego rozwiązania, ustalić z Państwem kosztorys oraz wyjaśnić przebieg procedury instalacyjnej. Szereg czynników, które należy wziąć pod uwagę to m.in. rodzaj dachu bądź elewacji, ustawienie domu (w aspekcie stron świata).

Jakie rodzaje kolektorów słonecznych można wyróżnić?
Wśród oferowanych rozwiązań znajdują się kolektory płaskie oraz próżniowe. Pierwszy typ cieszy się dużo większą popularnością z uwagi na niższą cenę oraz prostszy sposób montażu. Warto jednak mieć na uwadze, że uzysk energii z kolektorów próżniowych przedstawia się korzystniej, a to wiąże się z szybszym zwrotem wydatków. Płaskie kolektory słoneczne to konstrukcja złożona z absorberów (miedzianych bądź aluminiowych), powłoki pochłaniającej promieniowanie oraz obudowy z hartowanego szkła lub innego tworzywa, a także układu przewodów oraz zbiornika solarnego (całość jest oczywiście izolowana termicznie). Kolektory próżniowe, zwane inaczej rurowymi są natomiast zbiorem ustawionych równolegle szklanych rur zawierających absorber. Straty ciepła są zminimalizowane, wydajniejsza jest również praca w
najniższych temperaturach. Przepływ czynnika grzewczego może przebiegać na dwa sposoby w zależności od typu próżniowego kolektora.

Kolektory słoneczne - konserwacja

Komfort użytkowania kolektorów słonecznych to nie tylko możliwość oszczędzania na wykorzystaniu energii elektrycznej i cieplnej z innych źródeł. To także mały zakres prac konserwacyjnych. Kolektory nie wymagają czyszczenia - zabrudzenia nie wpływają na ich wydajność w żaden znaczący sposób, a opady atmosferyczne sprawiają, że instalacja praktycznie "czyści się sama". Jedyne, o czym należy pamiętać to kontrola stanu płynu solarnego, który jest zawarty w systemie solarnym - chodzi tutaj konkretnie o temperaturę krzepnięcia owego płynu. Warto przeprowadzać taką weryfikację co roku, by uniknąć ewentualnych komplikacji.

Właściwe funkcjonowanie instalacji solarnej zależy przede wszystkim od tego, czy zostanie ona dobrana do metrażu, poziomu nasłonecznienia oraz potrzeb energetycznych użytkowników. Różne rodzaje kolektorów - płaskie bądź próżniowe - powinny być dopasowane do typu budynku i jego przeznaczenia. Płaski typ, zdecydowanie bardziej popularny, najlepiej sprawdza się w okresie letnim. Tutaj jednak możemy uspokoić potencjalnych zainteresowanych, gdyż w okresie od kwietnia do września nasłonecznienie wynosi aż 80 proc. rocznych wartości. Kolektory próżniowe dla odmiany posiadają lepszą sprawność w skali całego roku, wykorzystując promienie UV nawet jeśli temperatury spadają poniżej zera czy też panuje silne zachmurzenie. Korzystniej przedstawia się także ich izolacja termiczna oraz kwestia gabarytów. Wiele zależy jednak od sposobu instalacji.

Jak wspomnieliśmy na początku - sama konserwacja nie należy do pracochłonnych. Proces montażu musi być jednak przeprowadzony z dbałością o szczegóły, dlatego też warto zatrudnić ekipę fachowców ze znacznym doświadczeniem. Wszelkie błędy w procesie instalacji mogą owocować późniejszą kiepską efektywnością. Profesjonalni monterzy zwracają uwagę przede wszystkim na: dokładne dopasowanie hydraulicznych połączeń w obiegu cieczy solarnej (koniecznie wykonanych ze stali nierdzewnej bądź miedzianych), szczelność zaworów zwrotny, zaworów bezpieczeństwa, naczyń przeponowych i innych elementów wystawionych na działanie glikolu (który jest czynnikiem decydującym o sprawności całego systemu). Kluczowe jest także odpowiednie przeprowadzenie prac izolacyjnych, a także procesy, które muszą zajść po pierwszym uruchomieniu instalacji. Wtedy to przeprowadzona jest weryfikacja oraz ewentualne korekty dotyczące pracy regulatora i pompy obiegowej, a także temperatury w zasobniku.

Do dalszych obowiązków użytkownika należy bezwzględnie regularne zlecanie kontroli serwisowej. Najbardziej czasochłonny pozostaje zatem wybór właściwego systemu, a następnie jego montaż. Niedługo po tym można cieszyć się w pełni ekologicznym, oraz ekonomicznym sposobem na zapewnienie energii użytkowej w domu czy biurze.

 

 

 

Aktualności

7 Mar 2017

Miło nam poinformować, iż firma ClimaCore otrzymała certyfikat UDT dla przedsiębiorców i jest uprawniona do instalacji, konserwacji lub serwisowania urządzeń chłodniczych, klimatyzacyjnych i pomp ciepła.

...

22 gru 2016

Ogrzewanie klimatyzatorem - czy to możliwe, oraz przede wszystkim-CZY TO SIĘ OPŁACA?

...

Copyright © 2016 ClimaCore | Polityka cookies | Logowanie