Klimatyzacja

Image
klimatyzacja bielsko

Klimatyzację stosujemy w celu uzyskania i utrzymania żądanych warunków klimatycznych, a w szczególności temperatury, wilgotności powietrza i prędkości jego przepływu na odpowiednim poziomie.

Stwarzamy w ten sposób optymalne warunki do pracy i funkcjonowania człowieka lub określonych procesów przemysłowych.

Image
montaż klimatyzacji bielsko

01. MONTAŻ KLIMATYZACJI

Wykonujemy montaż klimatyzacji w pomieszczeniach mieszkalnych, biurowych, handlowych, socjalnych, magazynowych, serwerowniach i innych. Oferujemy właściwy dobór, dostawę i montaż urządzeń klimatyzacyjnych od prostych układów typu Split do Multi, renomowanych producentów światowych marek.
Zapraszamy do bezpłatnych konsultacji z naszym przedstawicielem, który pomoże dobrać odpowiednie urządzenie i przedstawi ofertę jego montażu.

Image
serwis klimatyzacji bielsko

02. SERWIS KLIMATYZACJI

Wykonujemy montaż klimatyzacji w pomieszczeniach mieszkalnych, biurowych, handlowych, socjalnych, magazynowych, serwerowniach i innych. Oferujemy właściwy dobór, dostawę i montaż urządzeń klimatyzacyjnych od prostych układów typu Split do Multi, renomowanych producentów światowych marek.
Zapraszamy do bezpłatnych konsultacji z naszym przedstawicielem, który pomoże dobrać odpowiednie urządzenie i przedstawi ofertę jego montażu.

klimatyzacja - montaż serwis bielsko

1. Klimatyzacja - zasady działania, zalety

Gwałtowne wahania temperatur charakterystyczne dla współcześnie zachodzących zmian klimatycznych sprawiają, że może pogarszać się jakość naszego życia. W pomieszczeniach zamkniętych szczególnie trudno o prawidłową wentylację, wilgotność czy temperaturę powietrza, a może także dochodzić do kumulacji zanieczyszczeń, których niestety nie brakuje w atmosferze. Rozwiązaniem optymalnym jest montaż klimatyzacji. Oto, jakie są jej podstawowe rodzaje oraz zasady działania - warto się z nimi zapoznać, zanim zadecydują Państwo o wyborze typu instalacji.

  • Rodzaje klimatyzatorów oraz ich budowa

Pośród klimatyzatorów oferowanych przez działające na rynku marki można wyróżnić urządzenia typ Split, MULTI lub VRF
Klimatyzatory mogą mieć formę stacjonarną lub przenośną, ale jednym z najczęściej wybieranych na rynku rozwiązań pozostają urządzenia składające się z dwóch jednostek - montowanych na zewnątrz budynku oraz w jego wnętrzu (tzw. klimatyzacja typu split). Również tutaj można zdecydować się na jedną z kilku wersji, w zależności od tego, w jaki sposób instalacja ma być podłączona.
Jeśli interesuje Państwa zainstalowanie klimatyzacji w jednym tylko pomieszczeniu, można posłużyć się w tym celu urządzeniami indywidualnymi. Poza schładzaniem powietrza pozwalają one również zrównoważyć poziom wilgoci, a tym samym odświeżyć panujący we wnętrzu klimat. System multisplit lub VRF będzie odpowiedniejszy w sytuacji, gdy pomieszczeń wymagających zrównoważonej temperatury oraz wilgotności powietrza jest więcej, co dotyczy zarówno obiektów przemysłowych różnego rodzaju, jak i prywatnych.

Klimatyzatory różnią się również pod kątem mocy - to pozwala dostosować je do indywidualnych potrzeb w zależności od metrażu lokalu prywatnego czy przemysłowego. Moc urządzenia jest obliczana poprzez przemnożenie wskaźnika jednostkowych zysków ciepła (mierzonego w watach) przez powierzchnię pomieszczenia (wyrażaną w metrach kwadratowych) - w ten sposób uzyskujemy wartość „obciążenia chłodniczego”.
 

  • Zasada działania klimatyzatorów

W części chłodzącej klimatyzatora, w parowniku następuje odparowanie czynnika chłodniczego przy wykorzystaniu zysków ciepła z pomieszczenia. Następnie czynnik chłodniczy w postaci pary przepływa do sprężarki, gdzie wzrasta jego ciśnienie oraz temperatura od 60 do 100 oC. Gorąca para trafia do skraplacza, jest chłodzona, i jako ciecz przepływa do zaworu rozprężnego. W dalszej drodze ciekły czynnik trafia do parownika i cały cykl powtarza się.

  • Korzyści płynące z posiadania klimatyzacji

​​​​​​​Klimatyzatory stanowią nie tylko element wyposażenia przydatny podczas upałów. To optymalna metoda, by znacznie poprawić jakość życia. Współcześnie większość czasu spędzamy w pomieszczeniach zamkniętych. Właściwy obieg powietrza, jego optymalna wilgotność oraz temperatura są konieczne, by uniknąć nie tylko odczuwania dyskomfortu, ale też ewentualnych objawów infekcji czy nawet alergii. Badania specjalistów wykazały już dawno, iż idealna temperatura latem nie powinna wychodzić poza przedział pomiędzy 22 a 26 stopniami - i są to górne granice. Równocześnie wilgotność musi się utrzymywać na poziomie około 40 do 60 proc. Większe wartości dodatkowo potęgowały by uczucie gorąca.
Klimatyzator nie tylko chłodzi powietrze - w nowoczesnych modelach jest ono również oczyszczane dzięki specjalnym filtrom. Dodatkowy wydatek zdecydowanie się opłaca, szczególnie jeśli daną przestrzeń użytkuje znaczna ilość osób (np. w powierzchniach biurowych) bądź też któryś z domowników boryka się z alergią wziewną. W przypadku zakupu urządzenia wielofunkcyjnego będzie możliwe także dogrzewanie pomieszczeń w zimie.
Ceny profesjonalnych klimatyzatorów są niezwykle zróżnicowane w zależności od tego, jak zaawansowany model jest preferowany a także jak dużą powierzchnię ma lokal, gdzie urządzenie będzie użytkowane. Klimatyzatory przenośne są z reguły tańsze, jednakże pewnym ich mankamentem pozostaje hałas, jaki generują oraz niższa skuteczność. Takie modele można nabyć już od kilkuset do około 1500, 1700 złotych. Pobór energii elektrycznej jest stosunkowo niski, stąd za godzinę pracy takiego urządzenia zapłacimy około 2 złotych. W przypadku bardziej zaawansowanej technologii, takiej jak klimatyzatory typu split wydatek jest większy, bo rzędu około 2000, 3000 złotych, za sprzęt naprawdę dobrej jakości. W kosztach eksploatacji należy uwzględnić również serwis - warto przeprowadzać go dwa razy w roku, aby mieć pewność, że aparatura funkcjonuje prawidłowo.

klimatyzacja dla domu bielsko
  • Jak wygląda montaż klimatyzacji oraz jakie są jego koszty?

Klimatyzacja dawno już przestała być luksusem dostępnym jedynie dla wybranych. Dzięki profesjonalnym serwisom dystrybucji oraz montażu i konserwacji może być zamontowana w każdym pomieszczeniu - czy to mieszkalnym czy też usługowym bądź magazynowym. W przypadku niektórych firm posiadanie klimatyzacji jest wręcz niezbędne. Naturalnie każdorazowo konieczny jest indywidualny dobór klimatyzatora ze względu na ich zróżnicowane modele dostępne na rynku. Odpowiednie urządzenie pomoże nie tylko w utrzymywaniu właściwego poziomu ciepła latem, ale też dogrzeje je zimą, a przede wszystkim zapewni lepszą cyrkulację i wilgotność powietrza.
Montaż klimatyzatora powinien wykonywać autoryzowany instalator danej marki. Specjalista dobiora odpowiednie przewody chłodnicze, elektryczne oraz materiały montażowe. Powierzając monataż wykfalifikowanemu instalatorowi  ustrzeżemy się  takich błedów jak złe umiejscowienie urządzenia, niewłaściwy dobór mocy chłodniczej (musi być ona dopasowana do rozmiarów pomieszczenia, a także jego rodzaju), nieprawidłowe wykonanie złączeń instalacyjnych itp.
W przypadku klimatyzatorów typu split, multisplit oraz VRF ich zamontowanie wymaga wynajęcia profesjonalistów. Koszty usługi są niewysokie, jeśli weźmiemy pod uwagę, ile prac musi zostać wykonanych. Samodzielne próby mogą nie tylko zakończyć się uszkodzeniem instalacji, ale też uniemożliwić późniejsze korzystanie z serwisu gwarancyjnego. Dodatkowo decydując się na zakup urządzenia od razu z instalacją w pakiecie można zaoszczędzić.
Usługa montażowa to nie tylko czynności umożliwiające podłączenie obu części - zewnętrznej i wewnętrznej, ale też ich poprawne połączenie instalacją freonową, podłączenie do instalacji elektrycznej, zainstalowanie odpływu oraz wykonanie prób szczelności. Przyszły użytkownik może też liczyć na przeszkolenie w zakresie sposobu eksploatacji. Koszty serwisu nie stanowią w skali roku dużego wydatku dlatego nie należy zapominać, by regularnie je organizować.

klimatyzator bielsko-biała

2. Klimatyzator – odpowiedź na potrzebę komfortu

Współcześnie znaczną część naszego życia spędzamy w pomieszczeniach zamkniętych. Z tego względu warto zadbać o odpowiedni mikroklimat na takich przestrzeniach jak instytucje pożytku publicznego, biura, domy jednorodzinne czy mieszkania w bloku. Klimatyzatory mają uniwersalne zastosowanie. W zależności od modelu mogą służyć zarówno do utrzymywania temperatury na poziomie odpowiadającym potrzebom użytkowników, jak również do optymalizacji poziomu wilgotności powietrza czy jego przepływu. Dodatkowo klimatyzatory są polecane dla osób, które cierpią na różnego rodzaju alergie, mają wrażliwą skórę czy problemy z krążeniem - a to z tego prostego powodu, że pozwalają nie tylko na schłodzenie czy nawilżenie, ale również oczyszczenie powietrza dzięki specjalnym filtrom.
Klimatyzacja jest niezastąpionym elementem wyposażenia szczególnie w nowoczesnym, szybko nagrzewającym się latem budownictwie. Korzystne dla organizmu ludzkiego temperatury oscylują wokół wartości około 20 stopni, jednak warto pamiętać, iż różnica pomiędzy zewnętrznymi wartościami a tymi panującymi w pomieszczeniu nie może być zbyt wysoka. System musi być dobrany nie tylko do metrażu lokalu, ale też do jego innych parametrów. Bierze się pod uwagę m.in. konstrukcję domu, jego wartości izolacyjne, usytuowanie pomieszczeń względem nasłonecznienia.

  • Jak poprawnie użytkować klimatyzator ?

Oczywiście aby w pełni czerpać korzyści z posiadania klimatyzującej aparatury należy ją użytkować w sposób prawidłowy. Co to oznacza? Jednostki zewnętrzne i wewnętrzne przede wszystkim muszą być zamontowane w optymalnych miejscach. Zewnętrzna nie powinna się nagrzewać, natomiast nawiew wewnętrznej nie może być kierowany bezpośrednio na użytkowników czy też generować przeciągów. Aby zapewnić sobie doskonałą jakość powietrza warto pamiętać o czyszczeniu filtrów co kilka miesięcy.
Użytkując klimatyzator warto pamiętać, by nie obniżać temperatury zbyt drastycznie. Różnica pomiędzy panującymi na zewnątrz warunkami atmosferycznymi a temperaturą wewnątrz nie powinna przekraczać 7 stopni - to wartość, to której organizm może szybciej dopasować swoje funkcje życiowe. Ruch powietrza powinien być nieodczuwalny - stąd też istnieją wytyczne dotyczące tego, w jakim miejscu najlepiej przeprowadzić, a raczej zlecić montaż klimatyzacji.

  • Usługi serwisowe i konserwacyjne

​​​​​​​Przeprowadzany dwa razy do roku przegląd jest koniecznością. Nie tylko zapewnia bezpieczeństwo użytkowania, ale też stanowi gwarancję, że klimatyzator będzie działał poprawnie przez wiele sezonów letnich i zimowych.
Podstawowe usługi serwisowo - konserwacyjne sprowadzają się m.in. do przeglądu obudowy zewnętrznej, zbadania wydajności chłodzącej oraz elektrycznej, wykonania prób szczelności, sprawdzenia ciśnienia pracy układu tłocząco - ssącego oraz szczelności i skuteczności układu odprowadzającego skropliny. Niezwykle istotnym elementem jest również czyszczenie parowników i skraplaczy klimatyzacyjnej instalacji oraz filtrów. Krok ten umożliwia utrzymanie właściwych parametrów powietrza - w zakresie jego jakości oraz poziomu wilgotności. Prócz czyszczenia istotne jest też odgrzybianie, szczególnie jeśli w naszej okolicy panuje dość wilgotny mikroklimat. Jeśli cierpimy na alergię bądź choroby układu oddechowego nie można też zapomnieć o dezynfekcji wewnętrznych elementów urządzenia. Dzięki temu nie dojdzie do nadmiernego namnażania się drobnoustrojów różnego rodzaju.

Nasze ostatnie realizacje z zakresu montażu klimatyzacji

Image
Image
Image
Image