AKTUALNOŚCI

KLIMATYZACJA A GLOBALNE OCIEPLENIE

14.02.2021

Temat ocieplenia się klimatu jest poruszany od lat. Początkowo był negowany przez sceptyków - obecnie jednak wśród naukowców (oraz zwykłych śmiertelników) panuje zgoda, iż zjawisko to faktycznie zachodzi. Coraz bardziej wzrasta również świadomość na temat jego katastrofalnych - dla Ziemi i zamieszkujących ją gatunków - skutków.

Należy podkreślić, że zachodzące obecnie ocieplenie klimatu nie ma nic wspólnego z naturalnymi cyklami zmian - zostało wygenerowane sztucznie, w przeważającej (i przerażającej) części przez działania ludzi. Wątpliwości co do czynnika ludzkiego stopniowo zaczęły znikać począwszy od lat 50-tych ubiegłego wieku. Związek pomiędzy zwiększoną emisją gazów cieplarnianych a zmianą klimatu jest oczywisty.

Co robić w obliczu faktu ?
Niestety - świadomość tego zjawiska nie oznacza jeszcze, że można je cofnąć czy chociaż zatrzymać. Realne są natomiast zagrożenia związane z ociepleniem klimatu, które odczuwalne są przez wszystkich mieszkańców planety. Optymalna temperatura na zewnątrz nie powinna latem przekraczać pewnych wartości. Tymczasem od kilku (a nawet kilkunastu) lat mamy do czynienia z pojawiającymi się co roku falami upałów, gdzie temperatury przekraczają 30 a nawet 35°C i to przez dłuższy okres czasu. W takich warunkach organizm ludzki może mieć problem z funkcjonowaniem, co udowadniają statystyki dokumentujące liczby zgonów podczas fali upałów - np. w roku 2019 w Holandii podczas tygodnia kończącego rekordowo ciepły lipiec zmarły aż 2964 osoby.

Od chronienia klimatu – do ochrony swojego życia…
Warto pamiętać, iż na działanie upału szczególnie narażone są osoby starsze, niemowlęta, młodsze dzieci, kobiety w ciąży, a także osoby z osłabionym układem odpornościowym (np. w wyniku choroby autoimmunologicznej lub chemioterapii). Ochrona przed ekstremalnie wysoką temperaturą jest na zewnątrz praktycznie niemożliwa. Jednakże wewnątrz pomieszczeń odpowiedzią na ten groźny problem może być profesjonalnie zainstalowany system klimatyzujący.

Produkowane współcześnie systemy klimatyzacyjne charakteryzuje wysoka wydajność pracy. Ma to istotne znaczenie jeżeli weźmie się pod uwagę fakt, jak istotne jest utrzymywanie optymalnej temperatury w pomieszczeniu również nocą. To właśnie wtedy komórki organizmu mają szansę na regenerację. Upał w nocy ma zdecydowanie negatywny wpływ na zdrowie. Można zapobiec temy dwóm groźnemu czynnikowi właśnie dzięki zakupowi klimatyzacji.

Właściwa temperatura to nie wszystko
Dostępne na rynku systemy klimatyzacyjne pozwalają uzyskać wewnątrz pomieszczeń optymalną temperaturą. Ponieważ poza ociepleniem problemem pozostają także zanieczyszczenia – warto pamiętać, że klimatyzator wyposażony jest również w układ filtrujący. Nie trzeba się też obawiać, że powietrze będzie zbyt suche - co także może mieć katastrofalny wpływ na układ oddechowy.

Globalne ocieplenie oraz zanieczyszczenie powietrza niestety doskonale się "uzupełniają". Oznacza to, że właśnie podczas upałów bądź mrozów (które występują rzadziej) zanieczyszczenia powietrza - a więc stężenie pyłów, gazów i ogólnie, smog - są najsilniej odczuwane. Klimatyzatory służą więc jako środki poprawiające jakość życia - taki ich wizerunek znajduje się bardzo daleko od pierwotnego pojmowania klimatyzacji jako luksusowego atrybutu.

W zależności od tego, jak duży jest metraż oraz jak zostały rozplanowane pokoje w lokalu można wybierać spośród kilku rodzajów klimatyzatorów, wśród których są:

  • klimatyzatory SPLIT - złożone z 2 jednostek, zewnętrznej i wewnętrznej;
  • klimatyzatory Multi-SPLIT - w których wewnątrz występuje kilka jednostek;
  • klimatyzatory VRF

Każdy z rodzajów pozwala na ustawienie optymalnej temperatury. Koszty eksploatacji klimatyzatora zależne są m.in. od tego, czy montaż zostanie poprawnie wykonany oraz czy cały system będzie poddawany regularnej konserwacji. Jeżeli te wymagania zostaną spełnione, to nie trzeba się obawiać niebotycznych rachunków za prąd.

Niestety - mimo tego, iż świadomość ekologiczna wzrosła, prognozy na przyszłość nie są dobre. Ocieplenie klimatu postępuje. W takiej sytuacji zakup klimatyzacji niedługo będzie nie tyle kwestią wyboru, co konieczności. Mimo tego jednak warto zdecydować się na najlepszy możliwy wariant tego urządzenia, który będzie spełniał indywidualne wymagania użytkowników.

NOWOCZESNE POMPY CIEPŁA

26.09.2023

Jeszcze kilka lat temu nie można było przewidzieć, że numerem jeden wśród źródeł ogrzewania, na które będą decydować się Polacy składając wnioski o dofinansowanie w ramach programu Czyste Powietrze będą pompy ciepła. Po…

ŻYWOTNOŚĆ POMPY CIEPŁA

29.06.2023

W poprzednim artykule dowiedzieliście się Państwo czym są pompy ciepła, jakie wyróżniamy ich rodzaje, oraz jakie korzyści płyną z ich posiadania. Dziś skupimy na temacie żywotności pomp. Zależy ona przede wszystkim od jej…