AKTUALNOŚCI

POMPY CIEPŁA

22.04.2022

Pompy ciepła stają się coraz bardziej popularnym rozwiązaniem technologicznym w nowoczesnym budownictwie. Dlatego warto zapoznać się z ich specyfiką.

Zacznijmy od tego czym jest pompa ciepła..
Jest to urządzenie zasilane energią elektryczną pobieraną z dolnego źródła ciepła w celu ogrzania pomieszczenia. Dolnym źródłem ciepła może być grunt, woda lub powietrze.
Rozróżniamy więc trzy rodzaje pomp:

  • Pompa powietrze-powietrze
  • Pompa powietrze-woda
  • Pompa gruntowa

Dziś skupimy się na na opcji powietrze- woda. Pompy te mają tą przewagę nad jednostkami gruntowymi, że nie ma tutaj konieczności wykonywania dolnego źródła w postaci sond pionowych czy kolektora gruntowego. Z tego też powodu takie rozwiązanie sprawdzi się nawet na małej działce. Pompy te są często wykorzystywane jako jedyne źródło ciepła dla budynku. Ogrzewają pomieszczenia i ciepłą wodę użytkową.

Pompy ciepła powietrze - woda występują w wersji MONOBLOK (czyli jedna jednostka połączona z instalacją w sposób bezpośredni) lub SPLIT (czyli podział na jednostkę zewnętrzną i wewnętrzną).

Najważniejsze zalety pomp ciepła:

  • Są urządzeniami ekologicznymi- w miejscu ich eksploatacji nie powstają żadne spaliny.
  • Są najbezpieczniejszym sposobem ogrzewania obiektu. Przy ich użyciu nie ma ryzyka wybuchu czy zaczadzenia, ponieważ funkcjonują bez palnego paliwa w budynku.
  • Odpowiednio dobrana do powierzchni i kubatury budynku, pompa ciepła jest całkowicie bezobsługowa.
  • Koszt zakupu i instalacji amortyzuje się po kilku latach eksploatacji.
  • W połączeniu w ogrzewaniem podłogowym czy ściennym, zapewnia użytkownikom maksymalny możliwy komfort cieplny.

Jako autoryzowani instalatorzy firm Panasonic, Samsung i Gree, chętnie doradzimy w doborze odpowiedniej, dostosowanej do Państwa potrzeb pompy.

ŻYWOTNOŚĆ POMPY CIEPŁA

29.04.2022

W poprzednim artykule dowiedzieliście się Państwo czym są pompy ciepła, jakie wyróżniamy ich rodzaje, oraz jakie korzyści płyną z ich posiadania. Dziś skupimy na temacie żywotności pomp. Zależy ona przede wszystkim od jej…

KLIMATYZACJA A GLOBALNE OCIEPLENIE

14.02.2021

Temat ocieplenia się klimatu jest poruszany od lat. Początkowo był negowany przez sceptyków - obecnie jednak wśród naukowców (oraz zwykłych śmiertelników) panuje zgoda, iż zjawisko to faktycznie zachodzi. Coraz bardziej wzrasta…