AKTUALNOŚCI

POMPY CIEPŁA

22.04.2022

Pompy ciepła stają się coraz bardziej popularnym rozwiązaniem technologicznym w nowoczesnym budownictwie. Dlatego warto zapoznać się z ich specyfiką.

Zacznijmy od tego czym jest pompa ciepła..
Jest to urządzenie zasilane energią elektryczną pobieraną z dolnego źródła ciepła w celu ogrzania pomieszczenia. Dolnym źródłem ciepła może być grunt, woda lub powietrze.
Rozróżniamy więc trzy rodzaje pomp:

  • Pompa powietrze-powietrze
  • Pompa powietrze-woda
  • Pompa gruntowa

Dziś skupimy się na na opcji powietrze- woda. Pompy te mają tą przewagę nad jednostkami gruntowymi, że nie ma tutaj konieczności wykonywania dolnego źródła w postaci sond pionowych czy kolektora gruntowego. Z tego też powodu takie rozwiązanie sprawdzi się nawet na małej działce. Pompy te są często wykorzystywane jako jedyne źródło ciepła dla budynku. Ogrzewają pomieszczenia i ciepłą wodę użytkową.

Pompy ciepła powietrze - woda występują w wersji MONOBLOK (czyli jedna jednostka połączona z instalacją w sposób bezpośredni) lub SPLIT (czyli podział na jednostkę zewnętrzną i wewnętrzną).

Najważniejsze zalety pomp ciepła:

  • Są urządzeniami ekologicznymi- w miejscu ich eksploatacji nie powstają żadne spaliny.
  • Są najbezpieczniejszym sposobem ogrzewania obiektu. Przy ich użyciu nie ma ryzyka wybuchu czy zaczadzenia, ponieważ funkcjonują bez palnego paliwa w budynku.
  • Odpowiednio dobrana do powierzchni i kubatury budynku, pompa ciepła jest całkowicie bezobsługowa.
  • Koszt zakupu i instalacji amortyzuje się po kilku latach eksploatacji.
  • W połączeniu w ogrzewaniem podłogowym czy ściennym, zapewnia użytkownikom maksymalny możliwy komfort cieplny.

Jako autoryzowani instalatorzy firm Panasonic, Samsung i Gree, chętnie doradzimy w doborze odpowiedniej, dostosowanej do Państwa potrzeb pompy.

NOWOCZESNE POMPY CIEPŁA

26.09.2023

Jeszcze kilka lat temu nie można było przewidzieć, że numerem jeden wśród źródeł ogrzewania, na które będą decydować się Polacy składając wnioski o dofinansowanie w ramach programu Czyste Powietrze będą pompy ciepła. Po…

ŻYWOTNOŚĆ POMPY CIEPŁA

29.06.2023

W poprzednim artykule dowiedzieliście się Państwo czym są pompy ciepła, jakie wyróżniamy ich rodzaje, oraz jakie korzyści płyną z ich posiadania. Dziś skupimy na temacie żywotności pomp. Zależy ona przede wszystkim od jej…