AKTUALNOŚCI

WENTYLACJA MECHANICZNA - REKUPERACJA

29.08.2016

Wentylacja to wymiana zużytego powietrzna w pomieszczeniu na świeże. Zużyte powietrze w wyniku rotacji usuwane jest na zewnątrz budynku. Jeśli jednak proces ten jest zaburzony, następuje gromadzenie się różnego rodzaju zanieczyszczeń m.in. kurzu, pyłu, roztoczy, a także wydychanego przez nas dwutlenku węgla. Jeśli wśród domowników są palacze, do powyższej listy dołączą także substancje trujące obecne w dymie papierosowym.

Jak łatwo się domyśleć, długotrwałe przebywanie w pomieszczeniach źle wentylowanych ma szkodliwy wpływ na nasze zdrowie. Możemy czuć się senni, rozkojarzeni i osłabieni. Ból głowy, oraz mdłości, to również częste symptomy. Niekiedy organizm może zareagować podrażnieniami dróg oddechowych oraz oczu.
Biorąc to wszystko pod uwagę, nie trzeba chyba nikogo przekonywać, że dobrze działająca wentylacja, usuwająca w sposób ciągły wszelkie zanieczyszczenia powietrza, to niezbędne minimum. Powinna zapewnić również bezpieczną eksploatację urządzeń gazowych, a w razie ich awarii, usunąć z domu trujący tlenek węgla lub gaz.

Wśród systemów wentylacyjnych najprostszym jest wentylacja grawitacyjna. Mimo, że jest to system tani w wykonaniu, ma jedną zasadniczą wadę. Koszta związane z ogrzewaniem napływającego zimnego powietrza są stosunkowo wysokie. Nie jesteśmy w stanie w pełni kontrolować jego ilości, która zależna jest od temperatury otoczenia. Im jest chłodniej, powietrza napływa więcej. A my więcej wydajemy na jego ogrzanie.

Innym rozwiązaniem jest wentylacja mechaniczna. W tym przypadku, przepływ powietrza w domu wymusza wentylator. Możemy co prawda kontrolować tutaj ilość świeżego powietrza, wpływającego do wnętrza domu, ale niestety i tak ponosimy całkowite koszta jego ogrzania. Aby je obniżyć możemy wpływające powietrze wstępnie podgrzać, wykorzystując ciepłe które usuwane jest z domu, lub ciepło zakumulowane w gruncie. W tym celu proponujemy zastosowanie instalacji z rekuperatorem lub z gruntowym wymiennikiem ciepła.

Rekuperacja odzyskuje energię z powietrza już raz ogrzanego i robi to mechanicznie, czyli w sposób wymuszony. Pozwala to na pełne uniezależnienie od warunków pogodowych: wiatru, temperatury i ciśnienia – czyli czynników mających ogromny wpływ na zawodność wentylacji grawitacyjnej.
Ogromną zaletą zastosowania rekuperacji w domu jest fakt, że przez całą dobę we wszystkich pomieszczeniach obecne jest świeże powietrze o niskiej zawartości dwutlenku węgla, wilgoci i zanieczyszczeń. Poza komfortem przebywania w wentylowanych pomieszczeniach stosując rekuperację ulgę odczuje również nasza kieszeń, ponieważ system ten znacznie obniża koszty ogrzewania budynku.

NOWOCZESNE POMPY CIEPŁA

26.09.2023

Jeszcze kilka lat temu nie można było przewidzieć, że numerem jeden wśród źródeł ogrzewania, na które będą decydować się Polacy składając wnioski o dofinansowanie w ramach programu Czyste Powietrze będą pompy ciepła. Po…

ŻYWOTNOŚĆ POMPY CIEPŁA

29.06.2023

W poprzednim artykule dowiedzieliście się Państwo czym są pompy ciepła, jakie wyróżniamy ich rodzaje, oraz jakie korzyści płyną z ich posiadania. Dziś skupimy na temacie żywotności pomp. Zależy ona przede wszystkim od jej…