Serwis klimatyzacji - Skutki wykonywania nieregularnych przeglądów

11 Maj 2016

Sprawnie działająca klimatyzacja oczyszcza powietrze, daje ulgę w trakcie upalnych dni, pozwala wydajnie pracować i wpływa korzystnie na nasze samopoczucie. Dlatego tak ważne jest, by dbać o nią systematycznie i kompleksowo. Nieczyszczona klimatyzacja niesie za sobą ryzyko rozwoju bakterii, grzybów, oraz pleśni. Niewielu użytkowników zdaje sobie jednak sprawę, że może być to źródłem zakażeń, powodować reakcje alergiczne i zapalenia górnych dróg oddechowych. W szczególności dotyczy to bakterii legionelli pneumophila, która wywołuje chorobę zwaną leginellozą. U ludzi przejawia się ona zapaleniem płuc, biegunką, odurzeniem i krwiomoczem. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Aerozol z urządzeń wodnych, sanitarnych, czy klimatyzacji wnika do pęcherzyków płucnych. Śmiertelność tej choroby waha się w przedziale 10-15%. Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia na całym świecie, na legionellozę choruj rocznie od 20 do 100 tysięcy osób. Bakterie legionneli obecne w instalacji wentylacyjnej i klimatyzacyjnej mogą doprowadzić do epidemii. Ostatni taki groźny przypadek miał miejsce w Anglii w 2002 roku, kiedy to zachorowało 114 osób. Aby uniknąć tego zagrożenia należy dezynfekować  klimatyzację specjalnymi środkami bakterio- i grzybobójczymi. Zalecana częstotliwość to co najmniej 2 razy do roku. W pomieszczeniach użyteczności publicznej nawet częściej.
Jeśli nie jesteśmy zaznajomieni z tematyką czyszczenia klimatyzacji, warto zwrócić się do fachowców, którzy temat ten zdają od podszewki. Dzięki temu, można być pewnym, że system naszej klimatyzacji zostanie oczyszczony kompleksowo, ilość freonu skontrolowana, a jego ewentualny brak uzupełniony. Regularne serwisowanie spowoduje, że nasze urządzenie będzie sprawniej spełniało swoją funkcję i pochłonie dużo mniej energii.
Dla dobra naszych pracowników, bliskich jak i nas samych, pamiętajmy o konieczności systematycznych przeglądów naszych klimatyzatorów.

 

 

 

Copyright © 2016 ClimaCore | Polityka cookies | Logowanie