Rekuperacja / Wentylacja

system wentylacji bielsko
Image

Wentylacja to w dzisiejszych czasach niezbędne minimum w każdym budynku. Głównym jej zadaniem jest zapewnienie rotacji powietrza w pomieszczeniu, tak aby utrzymać komfort pracy i życia przebywających w budynku ludzi i zwierząt.

Dobrze wykonana, gwarantuje brak problemów z wilgocią a co za tym idzie, pleśnią i grzybem. Wpływa również korzystnie na nasze zdrowie i samopoczucie. Dlatego tak ważne jest, aby adekwatnie do potrzeb dobrać rodzaj i wydajność instalacji.

 • W zakres wykonywanych przez nas usług wchodzą:
  • montaż wentylacji nawiewnej, wywiewnej, nawiewno-wywiewnej z rekuperacją w budynkach mieszkalnych, centrach handlowych, budynkach użyteczności publicznej, biurach, lokalach gastronomicznych, szpitalach, na stanowiskach produkcyjnych i technologicznych
  • projektowanie wentylacji
  • pomiary wydajności i głośności wentylacji
  • regulacja wentylacji
  • serwis systemów wentylacyjnych

 

Rekuperacja

Bielsko-Biała

Odpowiednio wentylowane pomieszczenia są warunkiem dobrego samopoczucia podczas spędzania czasu wewnątrz domu. Założenie wentylacji mechanicznej może być optymalnym rozwiązaniem – warto jednak pójść o krok dalej i zdecydować się na wentylację z odzyskiem ciepła, czyli rekuperację. Jak działa rekuperacja oraz jakie ma zalety?

Właściwa wentylacja i kontrola temperatury – z rekuperacją

Nowoczesny dom czy mieszkanie wiele swoich funkcji opiera o działanie tzw. inteligentnych systemów. Jednym z nich jest niewątpliwie system rekuperacji. Działa on w taki sposób, że „zużyte” powietrze z pomieszczeń jest wyciągane przez sieć kanałów wentylacyjnych, a w jego miejsce nawiewane jest świeże, czerpane z zewnątrz i filtrowane powietrze. Wymiennik ciepła w rekuperatorze doprowadza do wymiany energii – dzięki temu zimą powietrze jest dodatkowo ogrzewane a latem – schładzane. Oczywiście osiągane temperatury zależne są od warunków panujących na zewnątrz, dlatego zimą sama rekuperacja może nie wystarczyć do ogrzewania. Na pewno jednak wystarczy, aby zapewnić doskonałą jakość powietrza.

Rekuperacja – czyste powietrze w domu

Odpowiednio wentylowane powietrze to warunek jego właściwej temperatury oraz wilgotności. Dzięki filtrowaniu, które dostępne jest w rekuperatorach można zagwarantować sobie również powietrze wolne od alergenów, zanieczyszczeń czy pyłów. Dzięki temu całą dobę, a zwłaszcza nocą, można pozwolić organizmowi na regenerację w optymalnych warunkach. Ma to znaczenie niezależnie od wieku czy stanu zdrowia – jednak rekuperację można polecić szczególnie osobom starszym lub przechodzącym rekonwalescencję.

Rekuperacja dla oszczędności

Sam montaż rekuperacji wymaga oczywiście zainwestowania większych środków niż w przypadku innych metod wentylacji. Niemniej można już na etapie budowy szukać oszczędności – np. starając się o odpowiednie dofinansowanie czy decydując się dodatkowo na pompę ciepła. Sama eksploatacja rekuperacji sprawia, że można oszczędzić w znaczącym stopniu na ogrzewaniu zimą.

Zastąp konieczność wentylacji zaletami rekuperacji

Należy uświadomić sobie, że posiadanie wentylacji w domu czy mieszkaniu jest obowiązkiem w świetle prawa budowlanego. Wentylacja grawitacyjna mimo słabszej skuteczności wciąż pozostaje standardem – tutaj jednak warto wprowadzać systematyczne zmiany. A gdyby zamiast regularnej mechanicznej wentylacji zdecydować się na taką z rekuperacją? To zdecydowanie wariant warty rozważenia – biorąc pod uwagę wymienione przez nas korzyści.

01. TYP GRAWITACYJNY INACZEJ NATURALNY

Typ grawitacyjny - inaczej naturalny, wykorzystujący pionowe kanały wentylacyjne oraz panujące w nich różnice między wartościami ciśnienia (tzw. ciąg kominowy). Brakuje tutaj odzysku ciepła, toteż koszty ogrzewania w zimie mogą być znacznie wyższe. Nie istnieje też możliwość kontrolowania systemu;
 

02. typ mechaniczny nawiewny, wywiewny oraz nawiewno wywiewny

Typ mechaniczny nawiewny, wywiewny oraz nawiewno wywiewny - gdzie za działanie instalacji odpowiadają łazienkowe i centralne wentylatory - system opiera się na sieci kanałów wyciągających powietrze z pomieszczeń. Zaletą pozostaje możliwość kontroli wentylacji i temperatury powietrza;

03. typ mechaniczny nawiewno - wywiewny z rekuperacją

Typ mechaniczny nawiewno - wywiewny z rekuperacją (czyli odzyskujące ciepło) - to rozwiązanie najbardziej zaawansowane pod względem technologicznym (równocześnie jednak najdroższe). Wymiana powietrza jest uzupełniona o odzysk ciepła z wywiewanego powietrza (w zależności od pory roku ma ono zróżnicowaną temperaturę, może zatem zarówno ogrzewać, jak i chłodzić);
 

Ze względów ekonomicznych najczęściej stosowana jest w domach jednorodzinnych i blokach wentylacja grawitacyjna. Pozostałe systemy wiążą się z wyższymi wydatkami, jednakże warto zwrócić uwagę na fakt, iż ich eksploatacja pozwala obniżyć inne koszty i to już w pierwszych miesiącach użytkowania.


Niezależnie od tego, który rodzaj wentylacji zostanie uznany za właściwy dla potrzeb użytkownika, powinna ona spełniać pewne ogólne warunki. Atesty oraz liczni zadowoleni klienci naszej firmy są dowodem na to, że wentylacje oferowane przez ClimaCore:

 • gwarantują osiągnięcie optymalnego mikroklimatu i jakości powietrza, a tym samym chronią przed zawilgoceniem, rozwojem pleśni, grzybów i innych alergennych czynników;
 • pozwalają redukować hałas - zarówno w budynku, jak i na zewnątrz;
 • posiadają regulowany charakter - w zależności od aktualnych warunków można zmniejszać tempo i siłę wymiany powietrza;
 • zmniejszają koszty wynikające z eksploatacji energii cieplnej;
 • nie powodują przeciągów, ale jednocześnie skutecznie redukują udział takich substancji jak tlenek i dwutlenek węgla, dym tytoniowy, inne uboczne „produkty” wynikające z funkcjonowania prywatnego lub publicznego obiektu w powietrzu;
klimatyzatory przemysłowe bielsko

Niezależnie od tego, który rodzaj wentylacji zostanie uznany za właściwy dla potrzeb użytkownika, powinna ona spełniać pewne ogólne warunki. Atesty oraz liczni zadowoleni klienci naszej firmy są dowodem na to, że wentylacje oferowane przez ClimaCore:

Zatrudniając profesjonalną firmę, taką jak ClimaCore można mieć pewność, że zakres świadczonych usług nie skończy się jedynie na montażu właściwie dopasowanej wentylacji. Niezależnie od tego, czy instalacja ma być wykonana w budynku użyteczności publiczne, lokalu gastronomicznym, magazynie, biurze czy prywatnym domu - za każdym razem muszą być wziete pod uwagę czynniki takie jak metraż, rozmiar zanieczyszczeń - dlatego też projekty różnią się od siebie. W przypadku konserwacji serwis gwarancyjny i pogwarancyjny umożliwiają regularną wymianę filtrów (co jest kluczowe), a także inne działania zapewniające Państwa wentylacji maksymalną wydajność pod względem ekologicznym (w tym - emisji hałasu) i ekonomicznym.

Już na etapie planowania umieszczenia systemu wymiany powietrza należy uwzględnić w projekcie takie czynniki jak:

 • ilość pomieszczeń;
 • metraż poszczególnych pokoi;
 • różnice właściwego przepływu powietrza - największy przepust jest konieczny w takich pomieszczeniach jak kuchnia wyposażona w kuchenkę elektryczną bądź gazową, a także łazienka;
 • Konserwacja wentylacji mechanicznej

 

Innowacje, które wprowadza się współcześnie na rynek budowlany powinny mieć przyjazny dla środowiska charakter. Priorytetem jest rzecz jasna również komfort użytkowników oraz jak najmniejsze obciążanie budżetu inwestorów. Centrale wentylacyjne z odzyskiem ciepła zyskują na popularności - na razie głównie w budynkach użyteczności publicznej czy biurach, ale powoli wkraczają też w sferę budownicwa mieszkalnego. Zdecydowaną zaletą takich systemów wentylacji jest nie tylko fakt, iż zapewniają pozbawione zanieczyszczeń i alergenów powietrze.

Wentylacja mechaniczna stanowi typ najbardziej wydajny - nie tylko w aspekcie opłacalnej eksploatacji, ale również jako system przyjazny środowisku. We wnętrzu nie tylko panują optymalne dla zdrowia temperatury i korzystny mikroklimat - latem nie dokuczają użytkownikom insekty, kurz gromadzi się w znacznie mniejszym stopniu, a hałas jest relatywnie niższy, ponieważ nie ma konieczności otwierania okien. Mechaniczna wentylacja ułatwia ogrzewanie zimą oraz pozwala znacząco zmniejszyć dyskomfort wywoływany latem przez upał - a wszystko to bez namnażania wydatków.

Do zakupu może zachęcić potencjanych zainteresowanych również fakt, iż utrzymywanie takiej instalacji w dobrej kondycji nie jest problematyczne czy czasochłonne. Nie oznacza to oczywiście, że o wentylację nie należy dbać. Przeciwnie - to właśnie okresowo przeprowadzane przeglądy oraz czyszczenie kanałów wentylacyjnych przez specjalistę są czynnikiem, który determinuje odpowiednie funkcjonowanie całego systemu. Nie należy się przy tym obawiać wysokich cen w przypadku filtrów bądź całej usługi. Konserwacja to zdecydowanie najlepsze rozwiązanie.